kwietnia 22, 2022

Jak przedstawić dziecku swojego partnera?

Rodzina patchworkowa, dziecko partnera, poznanie dziecka partnera, family, patchwork, jak przedstawić dziecku swojego partnera


Relacje z partnerami, którzy mają dziecko z poprzedniego związku nie są łatwe i zazwyczaj wiążą się z wieloma trudnościami. Jednym z pierwszych momentów, gdzie zderzamy się z realiami jest poznanie dziecka partnera. Dla mnie był to bardzo stresujący czas, ale przeszedł bez komplikacji. Najważniejsze jest by podejść do tematu mając na uwadze przede wszystkim dziecko, jego dobro i uczucia. Nie jest to nic łatwego, zarówno z perspektywy rodzica, który martwi się o reakcję dziecka jak i dla partnera, który nie wie co go czeka, ale jeśli chce się stworzyć udany i szczęśliwy związek warto zrobić to tak jak się należy. Nie ma narzuconych zasad jako powinno to wyglądać, ale zdradzę Ci to co się u nas sprawdziło.


Jak przedstawić dziecku swojego partnera? Takie zapoznanie budzi obawy i stres w każdej ze stron, wiadomo, że nie będziemy prosić o zgodę dziecka na wejście w związek, ale jego akceptacja jest bardzo ważna. Pierwsze spotkanie we trójkę czy czwórkę powinno odbywać się na neutralnym terenie, aby wszyscy czuli się dobrze, warto mieć na uwadze by było to miejsce, które dziecko lubi i ma pozytywne skojarzenia z nim np. park. Wiadomym jest, że na początku nie mówimy dziecku, że to nowy partner rodzica i teraz będziemy żyć razem, za to przedstawiamy drugą połówkę jako znajomego taty czy mamy. W ten sposób dziecko chętnie poznaje nowa osobę, daje jej szansę na wejście w porozumienie i nie czuje się zagrożone, że ktoś inny zajmie jego miejsce. Dodatkowo samo zachowanie partnerów powinno być koleżeńskie, bez czułości jakie zazwyczaj okazują sobie pary, na to wszystko będziesz mieć jeszcze wiele czasu. Ważne, aby dziecko nie poczuło się zazdrosne, bo wtedy nawet najlepsze chęci mogą zostać źle odebrane. 


Okaż dziecku zainteresowanie i poświęć mu większą część czasu, pokaż, że może się z Tobą bawić i mieć w Tobie dobrego kompana. Tym z pewnością zyskasz w jego oczach. Jest wiele zdań na temat dawania na pierwszym spotkaniu drobnostki dla dziecka, ja uważam, że do dzieci nie powinno iść się z gołą ręką i podarowałam drobny upominek, mogą to być jakieś łakocie, albo mała zabawka, tak, żeby dziecko wiedziało, że myślało się o nim przed spotkaniem. Dzieci będąc na pewnym dla siebie terenie są śmielsze, zadają więcej pytań, nie unikaj ich i staraj się w jak najprostszy sposób odpowiadać dziecku i nie zbywaj go. 


Ważnym jest by pamiętać kilka istotnych szczegółów:

 • Najważniejsze - przedstaw dziecku jedynie osobę z która wiesz, że chcesz wiązać swoją przyszłość, 
 • Zawsze bądź szczery - dzieci bardzo szybko wyczuwają nieszczere zachowania, 
 • Podkreślaj, że dziecko jest bardzo ważne,
 • Daj dziecku czas na obycie się z nową sytuacją. 

 

Pamiętaj, że szczęście całej gromadki daje szczęście pojedynczej jednostce, dlatego warto od początku dbać o wspólny komfort. Jestem ciekawa czy są tu jakieś patchworkowe rodzinki i jak to było u Ciebie z zapoznaniem?  


Miłego dnia,

Aleksandra 

4 komentarze:

 1. Fajnie, że u Ciebie poszło w miarę gładko ☺️

  OdpowiedzUsuń

 2. Akceptacja dziecka jest bardzo ważna w takim przypadku, jednak mnie zupełnie ten temat nie dotyczy to i tak podziwiam jak niektóre mamy sobie radzą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja akurat związałam się z ojcem wychowującym syna i również podziwiam jak świetnie sobie radzi :)

   Usuń
 3. Bardzo ważny post, myślę że się przyda wielu osoba

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że ze mną jesteś ! Poznajmy się i zostaw ślad po sobie,tak będzie łatwiej :)
Wszelkie Twoje pytania czy wątpliwości zostaną rozwiązane najlepiej jak się da.

Copyright © DwojeWeTroje , Blogger