lipca 13, 2022

3 składniki, których należy unikać w pielęgnacji

składniki których należy unikać w pielęgnacji skóry, jak dbać o skórę i włosy, szkodliwe składniki w kosmetykach, silikony, parabeny, siarczany,


Naturalna pielęnacja skóry to temat, który coraz bardziej świadomie podejmuje wiele kobiet, ale również i mężczyzn. Oczywiście nie wszyscy stosują jedynie takie rozwiązanie, ale stopniowo zmieniają nawyki pielęgnacyjne. Ja należę do osób, które starają się świadomie dobierać pielęgnację i taką, która będzie jak najlepsza i najbardziej naturalna dla moje skóry, ale wiadomo, że wszystkie mamy swoje ulubione produkty, które nie zawsze są zgodne ze 100% naturalnością. 

Istnieje wiele składników, których nalży unikać, to są takie trzy, na które za każdym razem zwracam uwagę podczas skanowania etykiet na odwrocie produktów.


Parabeny czyli konserwanty chemiczne


Parabeny istnieją od 50 lat XX wieku i są używane, ponieważ wydłużają okres przydatności produktów, które je zawierają. Jednak są to substancje chemiczne, które w pielęgnacji skóry powodują kilka fizycznych objawów, które powodują problemy z układem rozrodczym, odpornościowym i neurologicznym organizmu. Mniejsze, ale częstsze skutki to drobne podrażnienia skóry, przedwczesne starzenie się skóry, a nawet rozwój zapalenia skóry. Pomimo takich nieprzyjaznych działań parabeny nadal są dopuszczalne w kosmetykach choć kilka z nich jest już ograniczonych lub zakazanych w UE. 


Silikony, substancje na bazie krzemionki


Silikony działają poprzez wygładzenie szorstkich miejsc i zazwyczaj zatrzymują wilgoć. W konsekwencji sprawia to, że Twoja skóra wygląda dobrze, ale w rzeczywistości nie powoduje to nic dobrego dla jej zdrowia i poprawy.  Silikony są również hydrofobowe, co oznacza, że produkty je zawierające są trudne do zmycia ze skóry, a to sprawia, że silikony bardzo szybko blokują lub zatrzymują martwy naskórek i brud w Twoich porach, co jest równoznaczne z powstawaniem wyprysków, które mogą pozostawić stały ślad na skórze. 


Siarczany, czyli chemiczne środki pieniące


Pomimo, że produkty pielęgnacyjne dla skóry zawierające siarczany są w 100 % bezpieczne, to nie znaczy, że nie podrażniają Twojej skóry. Produkty, które pienią się prawdopodobnie zawierają siarczany, a cały problem polega na tym, że czasem działają one zbyt dobrze. Kiedy poznać, że coś jest nie tak i co to może być? Kiedy po oczyszczeniu masz uczucie ściągnięcia to może oznaczać, że Twoje włosy lub skóra zostały pozbawione naturalnych olejków, a w konsekwencji z czasem włosy mogą stać się kruche lub suche, może również rozwinąć się trądzik w pobliżu linii włosów. 


W swojej pielęgnacji staram się unikać tych składników i dokładnie wczyutuję się w etykiety, ale przyznaje, że nie zawsze tak było. Świadomość przyszła z wiekiem, ale również szkoła o profilu kosmetologii wiele dała w zrozumieniu co jest dobre, a co nie. 


A jak jest u Ciebie z pielęgnacją naturalną? Zwracasz uwagę na skład kosmetyków po które sięgasz, a może masz swoich ulubieńców i nie patrzysz na to co mają w środku?


Miłego dnia 

Aleksandra

1 komentarz:

  1. Naturalna pielęgnacja jest bardzo ważna i też staram się zwracać uwagę na to co kupuję :)

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że ze mną jesteś ! Poznajmy się i zostaw ślad po sobie,tak będzie łatwiej :)
Wszelkie Twoje pytania czy wątpliwości zostaną rozwiązane najlepiej jak się da.

Copyright © DwojeWeTroje , Blogger