maja 11, 2022

Jak stres wpływa na Twoją skórę?

jak zmniejszyć stres, family, patchwork, stres, skutki stresu, ograniczenie stresu, dbanie o urodę, jak wpływa stres

Wszyscy wiemy, że stres jest zły. Może prowadzić do problemów ze snem, depresji, problemów trawiennych i nie tylko. Jedną z rzeczy, o których możesz nie wiedzieć, jest to, że może również wpływać na Twoją skórę. Zdrowie skóry może być determinowane przez czynniki zewnętrzne, takie jak ekspozycja na słońce i zanieczyszczenia, oraz czynniki wewnętrzne, takie jak żywność, genetyka i stres. O tym jak stres wpływa na skórę troszkę Ci opowiem, a także jak można go zmniejszyć lub uniknąć.


Trądzik

Trądzik nie koniecznie może nie być główną przyczyną wyprysków, ale według wielu ekspertów ​​jest jego przyczyną i może znacznie nasilać objawy. Kiedy się stresujesz organizm uwalnia kortyzol, często nazywany hormonem stresu, który może powodować stany zapalne, wpływać na poziom produkcji oleju i prowadzić do wyprysków. Wraz z trądzikiem i pojawieniem się stresu, często zaczyna się grzebanie w skórze, na co zazwyczaj nie mamy wpływu i jest to nieświadome, ale prowadzi to do powstawania blizn i miejsc, które niestety nie goją się dobrze. Trądzik wywołany stresem można kontrolować za pomocą spersonalizowanego schematu pielęgnacji skóry i codziennej redukcji stresu. W takich przypadkach zaleca się konsultację z dermatologiem, który pomoże dostosować pielęgnację skóry dla Twojego typu skóry, a równolegle warto zadbać o zmniejszenie stresu. 

 

Reaktywność skóry

Badania wykazały, że stres może wpływać na reaktywność skóry. Co oznacza to w praktyce? Skóra staje się nadwrażliwa i reaguje na większość czynników zewnętrznych, takich jak dotyk czy warunki atmosferyczne, co może też powodować ból. Reakcją często jest zaczerwienienie, podrażnienie, piecze i swędzi. Stres przyczynia się do nasilenia tych objawów i ważne jest by wtedy zadbać o swój spokój i dokładną pielęgnację skóry. 

 

Zaczerwienienie i trądzik różowaty

Trądzik różowaty, który może zostać wywołany przez stres, to przewlekła choroba skóry, która prowadzi do zaczerwienienia ze stanem zapalnym i niestety coraz częściej dotyka nie tylko młodsze osoby. Chociaż trądzik różowaty można ukryć za pomocą makijażu, to ważnym jest, aby znaleźć czynnik mogący wywołać trądzik i go zwalczyć, a nie leczyć same objawy choroby. Nie ma jednoznacznej przyczyny trądziku różowatego, ale może przyczyniać się do tego między innymi przez ekspozycję na słońce, stres i bardzo intensywny wysiłek fizyczny. 


Starzenie się skóry

Trzeba pamiętać, że stres powoduje rozpad kolagenu i elastyny, które są kluczowymi białkami strukturalnymi skóry. W konsekwencji na skórze zaczynają się pojawiać zmarszczki i bruzdy, co głównie dla kobiet nie jest niczym oczekiwanym. Stres skraca chromosomy i uszkadza DNA, a tym samym, głównie pod wpływem promieniowania UV stanowi jeden z najważniejszych czynników przyczyniających się do procesu starzenia. Niestety najczęściej oznaki straszenia wywołane stresem są widoczne u kobiet niż u mężczyzn. Dlatego drogie Panie zadbajmy o naszą skórę nie tylko kosmetykami, ale również obniżeniem stresu, a najlepiej wyrzuceniem go z życia, choć dobrze wiem, że nie jest to łatwe. 


Jak zmniejszyć stres

Stres może być trudny do uniknięcia albo do ograniczenia, ale ważne jest, aby radzić sobie z nim tam, gdzie jest to możliwe. Jest kilka sposobów na zawalczenie ze stresem, między innymi świetnym sposobem jest sport i aktywność fizyczna w każdym wydaniu. Dzięki wysiłkowi uwalniamy endorfiny, najlepsze hormony szczęścia, które zdecydowanie pozwalają zapomnieć o stresie czasem na stałe, a czasem na chwilę, ale nawet ta chwila jest ważna. Nie musisz od razu biegać maratonów, chodzenie na spacer, wchodzenie po schodach czy nawet taniec, to prosta forma aktywności, ale daje szczęście. Znajdź czas dla siebie i zafunduj sobie pełen relaks dla siebie czymkolwiek co sprawia Ci przyjemność. Czasem może to być domowe spa, czytanie książki czy odpoczynek na świeżym powietrzu. Mniej zawsze z tyłu głowy, aby próbować optymistycznie spojrzeć na problemy, wtedy mają one mniejsze znaczenie i stres wtedy nie wpływa już tak mocno na Twoją skórę. Dobra formą relaksu jest również medytacja i ćwiczenie głębokiego oddychania, daje to doprężenie i pozwala oczyścić głowę. Również zadbaj o swój sen, wypoczynek jest bardzo ważny i pomocny w rozpoczęciu dnia z dobrym nastawieniem.


Stres w życiu jest nieunikniony, ale dla skóry i jej zdrowego wyglądu warto postarać się, aby go zminimalizować. A na Ciebie jak wpływa stres? Odbija się to na Twojej skórze? 


Miłego dnia,

Aleksandra

7 komentarzy:

 1. bardzo fajny wpis :D u mnie niestety dużo stresów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety stresów nie da się uniknąć w życiu, u mnie również występują, ale staram się je bardzo szybko zmniejszyć :)

   Usuń
 2. Świetny wpis, ale jedyny czas dla siebie mam jak dziecko śpi. Tylko wtedy ja też śpię 😋

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem w stanie to zrozumieć :) Trzymam kciuki by było więcej tego czasu u Ciebie :)

   Usuń
 3. Jak bardzo trafia do mnie taka pielęgnacyjno-psychologiczna tematyka ahhhh! W sam punkt. Sama ostatnio interesowałam się tym tematem, więc fajnie było też poznać Twój punkt widzenia :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Fakt, stres ma negatywny wpływ także na inne aspekty życia jak sen.

  OdpowiedzUsuń
 5. To już chyba jest w naturze człowieka, że ten stres towarzyszy, jedni odczuwają go bardziej, inni mniej. I nie tylko skóra na tym cierpi. Jeśli nie dajemy sobie rady, trzeba sięgnąć po pomoc specjalistów, jakimi są psychoterapeuci. Weźcie pod uwagę takie miejsce, jak https://psycholog365.pl/ . Możecie się tutaj naprawdę wiele dowiedzieć i zapisać na psychoterapię.

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że ze mną jesteś ! Poznajmy się i zostaw ślad po sobie,tak będzie łatwiej :)
Wszelkie Twoje pytania czy wątpliwości zostaną rozwiązane najlepiej jak się da.

Copyright © DwojeWeTroje , Blogger