lutego 10, 2017

Kiedy blog zamienia się w biznes

Przychodzi taki moment, gdy na swojej pasji zaczynasz zarabiać i wtedy pojawiają się pytania co dalej ? Jakie kroki podjąć i czy należy zarejestrować swoją działalność ? Kiedy mówimy o działalności w rozumieniu bloga ?


Działalność gospodarczą w podanej definicji rozumiemy jako działania zarobkowe wykonywane we własnym imieniu. W przypadku blogów rozumiemy postępowania mające charakter działalności gospodarczej jako osoby, które prowadzą stronę we własnym imieniu i uzyskują z niej w trybie ciągłym dochód bez rozliczeń np. poprzez umowę. Takie kroki mogą spowodować, że instytucje prowadzące kontrole stwierdzą, iż blogger prowadzi własną działalność gospodarczą.

Umowa chroni przed własną działalnością


Jeśli prowadzone przez Ciebie na Twojej stronie kampanie, posty promocyjne lub innego rodzaju kroki zarobkowe opierają się na umowie np. zlecenie lub o dzieło nie musisz rejestrować działalności gospodarczej. W świetle prawa osoba fizyczna mająca dochód z najmu lub umów nie może mieć miana działalności gospodarczej. Sposobów rozliczeniowych między blogerami a reklamodawcami jest kilka między innymi:

- wynajem powierzchni na stronie pod reklamę
- zawarcie umowy o dzieło lub zlecenie
- umowa o świadczenie usług
- współpraca na zasadzie barterowej


Jednak nie jest tak kolorowo, bo nie można jednoznacznie zdefiniować granicy między prowadzeniem strony, a momentem w którym należy zarejestrować działalność. Jeśli podejmujesz ciągłe zlecenia zarobkowe i jest to Twoje jedyne źródło utrzymania, należy się zastanowić nad sformalizowaniem go, natomiast jeśli blog jest Twoim dodatkowym źródłem utrzymania i współprace opierają się na umowach lub innych prawnych formach rozliczeń możesz ominąć ten krok. 

Nie mniej lepiej zaczerpnąć porad u specjalistów, ponieważ obsługa prawna może w niektórych przypadkach okazać się niezbędna i rozwiewająca wszelkie wątpliwości. 


Miłego dnia !
Aleksandra Anna

2 komentarze:

Miło mi, że ze mną jesteś ! Poznajmy się i zostaw ślad po sobie,tak będzie łatwiej :)
Wszelkie Twoje pytania czy wątpliwości zostaną rozwiązane najlepiej jak się da.

Copyright © DwojeWeTroje , Blogger