marca 10, 2017

Czym jest zadośćuczynienie ?Każdy w życiu ma sytuacje w której rozpoczyna się spór o zadośćuczynienie.  Niezależnie od zdarzenia, nie jest o sprawa, która należy do łatwych i przyjemnych do przejścia. Czym jest zadośćuczynienie ? Od jakich zdarzeń możemy ubiegać się o tego typu rekompensatę ? Oraz czego możemy oczekiwać ?  Troszkę na ten temat znajdziesz niżej.


Czym jest zadośćuczynienie ?


Jest to forma rekompensaty za wyrządzone krzywdy, o która możesz ubiegać się dodatkowo do odszkodowania pieniężnego. Zadośćuczynienie ma na celu wynagrodzenie i zaspokojenie potrzeb osób, które doznały nieprawidłowości ze strony osób trzecich. Można domagać się go w określonych przez prawo przypadkach :
„…w razie uszkodzenia ciała, wywołania rozstroju zdrowia, pozbawienia wolności oraz w wypadku skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu.”
Zadośćuczynienie wiąże się z wkroczeniem na drogę prawną w celu uzyskania zamierzonych rezultatów. Najrozsądniej jest wspomóc się osobami trzecimi wyspecjalizowanymi w tej dziedzinie, aby samemu nie toczyć boju o swoje.
Prawo do roszczenie może być dziedziczne jedynie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy roszczenie zostało zapisane na piśmie, natomiast drugi przypadek jest wówczas, gdy powództwo zostało wszczęte za życia poszkodowanego.


Jakie formy zadośćuczynienia możesz spotkać ?Zadośćuczynienie może być za doznaną krzywdę, nie zalicza się do nich jedynie strat majątkowych, ale również krzywdy fizyczne i psychiczne. Wysokość świadczenia musi zrekompensować poszkodowanemu poniesione straty, jednak nie jest to prosta sprawa, ponieważ to właśnie poszkodowany musi udowodnić swoją krzywdę.
Kolejnym przykładem zadośćuczynienia jest poniesione z OC, są to szkody fizyczne i psychiczne poniesione z tytułu wypadku. Kwoty jakich możemy się spodziewać, nie jest jasno określona w żadnych spisach, dlatego poszkodowani działający na własną rękę nie wiedzą czego mogą się spodziewać.
Innych przykładem tej formy rekompensaty jest z powodu śmierci osoby bliskiej. W tym przypadku osoby, które straciły swoich bliskich w wyniku wypadku mają prawo do dochodzenia zadośćuczynienia. Natomiast w przypadku wypadków zarówno poszkodowany, jak i jego rodzina mogą dochodzić wynagrodzenia od sprawcy.


Każda z tych form, niezależnie od sytuacji powoduje stres i z pewnością jest trudna do przejścia samemu. Dlatego najlepiej skorzystać z porad i wsparcia specjalistów oraz osób mających doświadczenie w tego typu sprawach.
Miłego Dnia !
Aleksandra Anna

4 komentarze:

 1. Już sama reklamacja bywa problem, a co dopiero zadośćuczynienie, ale warto domagać się swoich praw :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że w takich tematach bez dobrego prawnika się nie obejdzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety ludzie z natury nie widzą sensu walki o swoje, trzeba doczytac i znać swoje prawa. Bo wiele osob korzysta na nieszczęściu innych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie było przeczytać post w takim temacie. Niestety sytuacje z zadośćuczynieniem bywają trudne i zawiłe.

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że ze mną jesteś ! Poznajmy się i zostaw ślad po sobie,tak będzie łatwiej :)
Wszelkie Twoje pytania czy wątpliwości zostaną rozwiązane najlepiej jak się da.

Copyright © DwojeWeTroje , Blogger